• تماس با ما : اسدی 09126610185

تخریب ساختمان بتنی چگونه و چرا انجام می شود؟

تخریب ساختمان بتنی چگونه و چرا انجام می شود؟ 525 349 afshinasghari

ساختمان های بتنی ممکن است به منظور رفع ترک های سطحی و یا فرسایش ایجاد شده در سازه ، به تعمیر و نگهداری کوتاه مدت نیاز داشته باشند. با این حال ، هنگامی که سطح خیلی آسیب دیده است ، این رفع کوتاه مدت اتلاف پول و وقت است.

در اینجا لیستی از شرایطی که جایگزینی کامل بتن توصیه می شود ذکر شده است . در این موارد تخریب ساختمان بتنی توصیه می شود تا ساختمان بتنی دوباره و با اصول صحیح مهندسی ساخته شود :

  • صفحات بتونی غرق شده: صفحات بتنی ممکن است در هنگام آماده سازی غرق شوند. ممکن است از خاکهای شل شده برای زیر آب استفاده شده باشد و این خاک به دلیل نشت آب در زیر بتن قابل حل است. این باعث می شود که صفحه بتونی پشتیبانی نشود و مستعد غرق شدن باشد.
  • باد کردن بتن در اثر یخ زدگی : در مناطق با آب و هوای سرد ، این مشکل به راحتی برای صفحات بتن میتواند ایجاد شود. باد کردن سطح بتن در اثر یخ زدگی  ، در اثر انبساط آب های زیرین در هنگام فریز شدن آن رخ می دهد.
  • ترک های عمیق: برخی از عناصر بتنی ممکن است ترک هایی عمیق و گسترده ای به نمایش بگذارند. این می تواند به دلیل بارهای سنگین ، فرسایش یا دلایل مشابه رخ دهد ، که در همه این موارد تخریب ساختمان بتنی پیشنهاد می شود.

و بطور خلاصه موارد دیگری که در آنها تخریب ساختمان بتنی و بازسازی آن پیشنهاد می شود شامل موارد زیر است :

  • سطوح بتنی که به شدت آسیب دیده
  • ساختن سازه بتنی جدید با هدف و یا طراحی متفاوت

 

روش های تخریب ساختمان بتنی :

روش های اصلی که برای تخریب ساختمان بتنی مورد استفاده قرار می گیرند را بطور خلاصه برای شما شرح می دهیم :

 

۱- از هم پاشیدن بتن تحت فشار :

این روش بهترین گزینه در مواقعی است که تخریب بتن بدون گرد و غبار ، کنترل شده و نسبتاً آرام مورد نیاز است. این روش می تواند مکانیکی یا شیمیایی باشد که در هر دو مورد ، سوراخ ها در بتن حفر شده و نیروهای جانبی اعمال می شوند.

در روش مکانیکی ، بتن با دستگاه فشار هیدرولیک تخریب می شود.

  • در روش شیمیایی ، بتن از طریق قرار دادن یک دوغاب بسط یافته تخریب می شود.
  • پس از تخریب ، بتن با دست یا جرثقیل برداشته می شود

 

۲- دستگاه های تخریب پنوماتیک و هیدرولیک

تخریب ساختمان بتنیاین روش تخریب به طور معمول در پروژه های تخریب ساختمان های بتنی شامل پایه ها ، پیاده روها و عرشه های پل استفاده می شود. پیچیدگی این روش بستگی به استحکام بتن ، میزان استحکام فولاد ، اندازه چکش و شرایط کار دارد. این دستگاه ها را می توان از راه دور کنترل کرد و برخی حتی برای تخریب زیر آب طراحی شده اند.

 

۳- روش گوی تخریب

این یکی از قدیمی ترین و رایج ترین روش های تخریب ساختمان است. جایی که جرثقیل از یک گوی تخریب ۱۳٫۵۰۰ پوندی برای تخریب ساختمان بتنی استفاده می کند. فقط اپراتورهای ماهر باید تخریب ساختمان به روش گوی تخریب را انجام دهند.

با این روش می توان بتن را به راحتی خراب کرد ، اما ممکن است کار دیگری برای برش آرماتور فولادی انجام شود. همچنین در نظر بگیرید که این روش باعث ایجاد گرد و غبار ، سر و صدا و لرزش زیادی می شود. اندازه ساختمان که می تواند تخریب شود بستگی به اندازه جرثقیل ، محل کار موجود و نزدیکی خطوط برق دارد.

 

۴- روش تخریب ساختمان بتنی با استفاده از اره

ساختمان بتنی را می توان با استفاده از اره ، نیزه حرارتی (با حضور فولاد تقویت کننده) یا جت های پر سرعت آب برید. قطعات بتونی سپس توسط جرثقیل برداشته می شوند و امکان تخریب کامل سازه با کمی سر و صدا و گرد و غبار و حداقل تأثیر در محیط اطراف را فراهم می کنند. این روش در هنگام از بین بردن قسمت هایی مانند صفحات یا دیوارها سودمند است.

 

۵- تخریب ساختمان بتنی با انفجار

تخریب ساختمان بتنی با انفجارانفجار را می توان برای از بین بردن حجم زیادی از بتن استفاده کرد. مواد منفجره در یک سری از سوراخ های از پیش تعریف شده وارد و منفجر می شوند و باعث می شوند ساختار به قطعات کوچکتر شکسته شود. این روش همه کاره و انعطاف پذیر است ، اما انفجار و لرزش حاصل می تواند در صورت عدم کنترل ، به سازه های اطراف آسیب برساند. در بین تمام روشهای تخریب ، مواد منفجره به طور معمول دارای سخت ترین مقررات ایمنی هستند.

 

نتیجه

تخریب ساختمان بتنی در بسیاری از مواقع ، مانند پروژه های اصلی نوسازی یا هنگامی که بتن آسیب دیده باشد ، ضروری است. روشهای زیادی در دسترس است که هر کدام مزایا و معایبی دارند و بهترین گزینه به نیاز و محیط پروژه بستگی دارد.

مقادیر زیادی زباله هنگام تخریب بتن ایجاد می شود و هزینه های دفع و تأثیرات زیست محیطی نیز در آن وجود دارد. با این حال ، بازیافت بتن در بسیاری از پروژه ها قابل استفاده است ، ضمن اینکه باعث صرفه جویی در مصرف مواد جدید می شود.

منبع

+1
0

Call Now Buttonالان تماس بگیرید